Wpadka Komorowskiego? Co przypiął sobie do klapy?

03.05.2012
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

Bronisław Komorowski promuję  tradycję ''biało-czerwonych kotylionów''. Co w tym niestosownego? Ekspert, na którego powołuje się PAP, upomina prezydenta: ''To nie kotylion, ale rozetka lub kokarda narodowa''.
Biało-czerwone wstążki, które przypinamy w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, to rozetki lub kokardy narodowe; ich rodowód sięga 1792 r., kiedy to uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji - prostuje badacz dziejów dyplomacji i ceremoniału państwowego dr Janusz Sibora.

02.05.2012 WARSZAWA , DOM POLONII . PREZYDENT BRONISLAW KOMOROWSKI PODCZAS SPOTKANIA Z POLAKAMI MIESZKAJACYMI POZA KRAJEM , Z OKAZJI DNIA POLONII I POLAKOW ZA GRANICA . PREZYDENT UHONOROWAL ODZNACZENIAMI SIEDMIU AKTYWISTOW POLONIJNYCH . FOT. STEFAN ROMANIK / AGENCJA GAZETA

Dr Sibora przypomina, że Kokarda Narodowa - przez szacunek pisana wielką literą - została wybrana przez Sejm Królestwa Polskiego na ''jednostajną oznakę, pod którą winni się łączyć Polacy'' 7 lutego 1831 roku. Wtedy to dokonała się pierwsza kodyfikacja barw kokardy.

- Zachowując heraldyczną poprawność należy stosować odwrotny układ barw [niż na słynnym obrazie Artura Grottgera ''Pożegnanie powstańca'']: serce rozetki tworzy kolor biały, a jego otok kolor czerwony - powiedział Sibora.

Prezydent Komorowski użył właściwych kolorów, ale dobrał do nich zupełnie niestosowny wyraz. Sibora podkreśla, że podręczniki precyzyjnie odróżniają baretki, wstążeczki, kokardy i rozetki. Zaznaczył, że określając patriotyczną ozdobę przypinaną podczas Święta Trzeciego Maja można używać słowa ''rozetka'' lub ''kokarda narodowa'', ale nie powinno się stosować określenia ''kotylion''.

Ten zachowajmy na karnawałowy bal - podkreślił.

Przyznajemy się, że z różnicy między rozetką a kotylionem nie zdawaliśmy sobie sprawy, a kiedy już ją sobie uświadomiliśmy, trudno nam było przejąć się nią do głębi. Dlatego wszystkich, którzy nie wstydzą się biało-czerwonego kotyliona, zachęcamy do zrobienia sobie własnego. Instrukcję podaje strona prezydenta:

Fot. za Prezydent.pl

Prezydent od kuchni. Takich zdjęć nie zobaczycie w telewizji [FOTO] >> >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Komentarze (42)
Wpadka Komorowskiego? Co przypiął sobie do klapy?
Zaloguj się
 • sverir

  Oceniono 43 razy 23

  Kokarda Narodowa jest rozetką, a rozetka to jedna z form kotyliona. Komorowski - promując te ostatnie - był nieprecyzyjny, ale nie pozostawał w takim błędzie, żeby ekspert musiał go pouczać.

 • lisa2

  Oceniono 31 razy 5

  To nie jest "szukanie dziury w całym" tylko znajomość historii i znaków narodowych - jeśli do tych ostatnich przez lata nie przywiązywało się wagi to mamy taki efekt.

  Wystarczy przypomnieć takie wpadki z przeszłości, gdy na wojskowych samolotach odwrócono kolory w szachownicy biało-czerwonej jako symbolu polskiego lotnictwa.

 • 69baron69

  Oceniono 42 razy -8

  Teraz bedzie Bronislaw Klapa Komorowski :D

 • tak_bywa

  Oceniono 15 razy 9

  Oooooooo! Deser awansował na czołówkę !? Jak to fajnie awansować dzięki kabotyńskim "niusom".

 • 4_oddech_kaczuchy

  Oceniono 10 razy 8

  Prezydent to instytucja, a nie jakiś pojedynczy, prywatny osobnik.
  Taki człowiek reprezentuje cały Naród, a nie swoją familię lub towarzystwo biesiadne.
  Właśnie po to, aby móc dobrze wypełniać obowiązki, występować godnie i mówić mądrze a nawet z sensem, zatrudnia batalion doradców i innych ludzi uczonych w piśmie.
  Za grube miliony złotych, odbierane nam w postaci podatku.
  Dlatego nie mam specjalnych oporów, żeby komuś takiemu wytknąć, że za moje pieniądze plecie bzdury, lub popełnia gafę za gafą.

 • spartacus01

  Oceniono 14 razy 6

  Wow! Co za sensacja!!!:P

 • stasieczek5

  Oceniono 9 razy 5

  Co za sczęsliwy kraj - Polska, co za szczęsliwi ludzie - Polacy !!!
  Nie ma wiekszych kłopotów jak - kotylion, baretka, kokarda ....

 • puzonik48

  Oceniono 7 razy 5

  Nazwa ma mniejsze znaczenie niż sam fakt noszenia tej rozetki :):)Bardzo mi się podoba pomysł ,czy powrót do noszenia tej rozetki w dniu Święta Trzeciego Maja lub w Dniu Flagi :):)

 • wikul

  Oceniono 3 razy 3

  Pan profesor sie obudził. A gdzie był do tej pory ? Przecież to już chyba drugi rok lansowania tej formy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze