Naukowcy ustalili datę ukrzyżowania Jezusa. Dzięki badaniom geologicznym

26.05.2012
Fot. sxc.hu

Fot. sxc.hu (Fot. sxc.hu)

Geolodzy Jefferson Williams, Markus Schwab i Achim Brauer przeanalizowali aktywność sejsmiczną na Bliskim Wschodzie w starożytności. Wyciągnęli z tego dość nietypowy wniosek.

Badanie opublikowano w International Geology Review (Międzynarodowym Przeglądzie Geologicznym). Wynika z niego, że w czasach biblijnych okolice Palestyny nawiedziły dwa poważne trzęsienia ziemi, z czego jedno w okresie pomiędzy 26 rokiem p.n.e., a 36 n.e.. Naukowcy ustalili, że najbardziej prawdopodobną datą jego wystąpienia był piątek, 3 kwietnia 33 roku.

Wzmianka o trzęsieniu ziemi jest obecna w Ewangelii wg. św. Mateusza. W rozdziale 27 można przeczytać m.in:

Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: "Prawdziwie, Ten był Synem Bożym"

Oczywiście, data trzęsienia wcale nie musi być tożsama z datą ukrzyżowania. Williams, Schwab i Brauer przyznają, że wersety ewangelii mogą być alegorią. Niewykluczone jest też, że odnoszą się do wydarzeń mających miejsce w innym czasie.

Powstał nowy mem: Internauci śmieją się z sekretarza Szymborskiej [ZDJĘCIA] >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Komentarze (142)
Naukowcy ustalili datę ukrzyżowania Jezusa. Dzięki badaniom geologicznym
Zaloguj się
 • bruthal

  Oceniono 35 razy 21

  Sprawdzili kiedy Jezus zmienił status na "crucified" na facebooku

 • kat-kk

  Oceniono 21 razy 19

  Przecież to proste, co tu liczyć?Jezusa ukrzyżowano, na trzy dni przed tym jak zmartwychwstał.Wystarczy wiedzieć kiedy zmartwychwstał.:)

 • sztucznamgla

  Oceniono 18 razy 14

  bardzo ciekawe 'naukowe' wnioski na podstawie:

  Wynika z niego, że w czasach biblijnych okolice Palestyny nawiedziły dwa poważne trzęsienia ziemi, z czego jedno w okresie pomiędzy 26 rokiem p.n.e., a 36 n.e..

  ale naukowcom chyba od maciorkiewicza wychodzi nagle konkretna data:

  piątek, 3 kwietnia 33 roku

 • bodora73

  Oceniono 21 razy 13

  Ewangelie byly pisane miedzy 70 a 150 rokiem naszej ery, czyli najwczesniej 37 lat po smierci Jezusa. Glowny ideolog i tworca chrzescijanstwa - Pawel, ktory nie znal Jezusa pisal swoje listy, na podstawie zaslyszanych opwoiesci, przed powstaniem pierwszej ewangelii wg. Mateusza. Ta zas powstala okolo roku 70 naszej ery. Mozna wiec z wielka doza prawdopodobienstwa przyjac, iz ewangelie pisane byly na zapotrzebowanie garstki ludzi chcacych na gwalt stworzyc nowa sekte i dotrzec z jej zalozeniami ideologicznymi poza Palestyne i ortodoksyjnych Zydow. Dodac nalezy, ze Jezus poslugiwal sie jezykiem aramejskim, zas ewangelie pisane byly w jezyku greckim dla ludzi laknacych cudownych zjawisk, aniolow i cudow. Jesli ktos chce wierzyc w niepokalene poczecie i zmartwychwstanie powienien nadal wierzyc, moze nawroca sie w cudowny sposob?

 • jami100

  Oceniono 17 razy 13

  O, odkryto nową metodę wyprowadzania wniosków naukowych, a nawet paranaukowych.

 • herrporcupine

  Oceniono 29 razy 13

  Chciałbym, żeby się okazało że go nie ukrzyżowali, tylko na przykład powiesili i katolicy muszą zmienić symbol. Poza tym fajnie by wyglądała szubienica w sejmie.

 • wmc-33

  Oceniono 16 razy 12

  Dotychczas trzęsienie ziemi lokowano w przedziale przekraczającym 50 lat, czyli dla równego rachunku jakieś 18 tysięcy dni. Jak wśród tych 18 tysięcy wybrano ten najbardziej prawdopodobny? Ta wiadomość jest godna brukowca, ale właściwie w brukowcu się ukazała, więc nie ma o co drzeć szat.

 • feurig59

  Oceniono 34 razy 12

  Biedny Chrystus. Z jednego z niewielu Oświeconych zrobili sobie maskotkę i jego słowa i myśli od 2000 lat używają do utrzymy wania ludzi w ciemnościach i do politycznych gier o władzę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze