Anglik po udarze zaczął płynnie mówić... w języku, którego wcześniej nie znał

29.12.2012
Alun Morgan

Alun Morgan (Fot. telegraph.co.uk)

81-letni Anglik Alun Morgan po ciężkim udarze musi od nowa uczyć się posługiwać rodzinnym językiem. Mężczyzna zaczął za to płynnie mówić po walijsku, choć wcześniej nie znał tego języka. Jak to możliwe?

Okazało się, że pan Morgan miał wcześniej kontakt z walijskim. Podczas II wojny światowej jako 12-latek został ewakuowany z Londynu. Mieszkał w okolicy, gdzie większość mieszkańców posługiwała się językiem walijskim, a angielski jego opiekunki był, jak wspomina, straszny. Sam nigdy nie nauczył się mówić po walijsku, ale zaczął wiele rozumieć.

Po wylewie Anglik doznał afazji, czyli nierzadkiego przy udarze uszkodzenia ośrodka mowy. Lekarze sądzą, że pokłady biernego walijskiego przetrwały przez 70 lat w pamięci pana Morgana, a kiedy wylew pozbawił go możliwości komunikowania się po angielsku, sięgnął do tej rezerwy językowej.

Komentarze (44)
Anglik po udarze zaczął płynnie mówić... w języku, którego wcześniej nie znał
Zaloguj się
 • gruzek

  Oceniono 287 razy 207

  Też mi nowina, mój kolega po pijaku też mówi językiem którego ja nie znam, on zresztą też.

 • pepe_papa

  Oceniono 202 razy 192

  Tytuł tej wiadomości jest mylący. Morganowi walijski nie był obcy, gdyż mieszkał w okolicy, gdzie się nim posługiwano. On sam nie mówił po walijsku, ale język musiał znać.

 • as-zalogowany

  Oceniono 106 razy 70

  To jeszcze "gazeta" czy już "superexpress" czy inne "fakty i mity"? Główne wiadomości z kraju i ze świata - kurczak, który uratował rodzinę, ktoś tam przewrócił się na schodach itd...

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 40 razy 34

  Swego czasu przywoływano podobny przykład, zresztą człowieka z niezwykłą biografią - syna amerykańskiego komunisty, który postanowił wyemigrować do ZSRS i przekonał się (były to czasy stalinowskie), że jednak nie był to dobry pomysł - niestety wcześniej dla uwiarygodnienia swych dobrych zamiarów nakłonił owego syna do zrzeczenia się amerykańskiego obywatelstwa i tak syn został uwięziony w Sojuzie i musiał nauczyć się tam żyć. Przez wiele lat zdążył zapomnieć angielski i nagle po udarze okazało się, że nie pamięta rosyjskiego, za to płynnie, idealnie mówi po angielsku, jakby kilkadziesiąt lat spędzonych z dala od kraju urodzenia nigdy się nie wydarzyło... Podobny przypadek, tylko jeszcze do tego tak głęboko wplątany w koła historii.

 • o.beyzyma

  Oceniono 27 razy 27

  Znam smutną historię, gdy matka-Węgierka, która wyszła za mąż za Polaka i całe dorosłe życie spędziła w Polsce, po wylewie zapomniała języka polskiego, a córki jej nie znały węgierskiego... To było tragiczne, że kochające się osoby nie mogły się porozumieć...

 • dry242

  Oceniono 25 razy 25

  Znam kilka osób,Polaków,które bez żadnego udaru,po półrocznym pobycie w Anglii zapominają polskiego

 • notremak

  Oceniono 61 razy 5

  No cóż, mózg to nieprawdopodobna "maszyneria".
  Wiemy o nim bardzo niewiele; na nasze szczęście pisi i radiomaryjni nie potrafią się nim posługiwać nawet w tak ograniczonym zakresie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze