Rosyjskie gołębie zamieniają się w ''zombie''. Mieszkańcy Moskwy są przerażeni

Gołąb miejski

Gołąb miejski (fot. Siva301in/Wikimedia Commons)

Mieszkańcy Moskwy mają powód do strachu. Od jakiegoś czasu gołębie zamieszkujące stolicę Rosji zaczęły zachowywać się bardzo dziwnie. Ludzie, którzy spotkali ptaki opisują je jako ''zombie'', które na nic nie zwracają uwagi. Czy to spełnienie snów fanów filmów o żywych trupach?
Gdy ktoś przechodził obok, gołębie zawsze odlatywały. Teraz tylko siedzą i na nic nie zwracają uwagi. To nie jest normalne. Widziałem też kilka ptaków, które kręciły się w kółko - powiedział mieszkaniec Moskwy w rozmowie z Radiem Wolna Europa .

Dziwne zachowanie gołębi w Moskwie wywołało falę spekulacji, że ptaki uległy zakażeniu wirusem, który może być groźny także dla człowieka. Mówili o tym także pracownicy Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego. Poinformowali, że nietypowe zachowanie ptaków spowodowane jest tzw. chorobą Newcastle. Dolegliwość ta, nazywana również rzekomym pomorem drobiu, może być śmiertelnie groźna dla ludzi.

Jednak Moskiewska Komisja Weterynaryjna uspokoiła Rosjan. Urząd poinformował, że masowa śmierć ptaków w stolicy Rosji jest skutkiem salmonellozy, bardzo często spotykanej choroby układu pokarmowego. Weterynarze, którzy badali martwe ptaki odkryli zmiany chorobowe w ich przewodach pokarmowych.

Autopsje martwych ptaków dowiodły, że wszystkie z nich cierpiały na powszechną chorobę jelit, która nie jest groźna dla ludzi - oświadczył wicemer Moskwy, Leonid Pieczatnikow.

Giennadij Oniszczenko, główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że w prasie zbyt często używa się słowa ''epidemia'', nawet gdy do takiej nie doszło. Ostrzegł jednak rodziców, żeby pilnowali swoich dzieci i unikali kontaktu z zarażonym ptactwem.

Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni o dziecięce place zabaw. A jeśli na balkonie zostanie znaleziony martwy ptak, to powierzchnię tę trzeba zdezynfekować. Koniecznie używając gumowych rękawic ochronnych - powiedział dziennikarzom Oniszczenko.

Ornitolodzy mówią, że z tak zwaną ''epidemią'' gołębie walczą co roku, nie tylko w Moskwie.

Jest to spowodowane tym, że w sierpniu kończy się sezon lęgowy, a młode ptaki wylatują z gniazd ze zmniejszoną odpornością. To sprawia, że są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje - powiedziała rosyjskiej telewizji Dozhd ornitolożka, Natalia Anisimowa.

Codzienna dawka ciekawych wiadomości? Tylko na naszym profilu na Facebooku>>>

Komentarze (31)
Rosyjskie gołębie zamieniają się w ''zombie''. Mieszkańcy Moskwy są przerażeni
Zaloguj się
 • kynos1

  Oceniono 154 razy 146

  Rankiem 16 kwietnia doktor Bernard Rieux wyszedł ze swego gabinetu i pośrodku podestu zawadził nogą o martwego szczura. Na razie odsunął zwierzę, nie zwracając na nie uwagi i zszedł ze schodów. Ale gdy znalazł się na ulicy, przyszło mu na myśl, że ten szczur nie powinien był tam się znaleźć, i zawrócił, by zawiadomić dozorcę. Widząc reakcję starego Michela, zrozumiał, jak bardzo jego odkrycie było niezwykłe.

 • his_dudeness

  Oceniono 85 razy 43

  W Polsce to samo jest.
  Niekiedy muszę się schylać idąc chodnikiem, by mnie jaki gołąb w łeb nie trzepnął jak leci do chlebusia sypanego przez emerytki.
  Gołębie to szczury przestworzy.
  Brudne, śmierdzące i obsrywające wszystko co się da.
  Do tego przenoszą choroby.

 • svetn

  Oceniono 31 razy 23

  Mieszkają od zawsze w mieście, to się przyzwyczaiły, że ludzie im nie robią krzywdy. 10 lat temu w Warszawie były bardziej płochliwe.

 • kretu23

  Oceniono 24 razy 18

  wyczuwają nadchodzącą z prędkościa 917 km/s burzę słoneczną i związane z nią zaburzenia pola magnetycznego Ziemi

 • ugrydul

  Oceniono 34 razy 16

  Autopsje martwych ptaków dowiodły, że wszystkie z nich cierpiały na powszechną chorobę jelit, która nie jest groźna dla ludzi .... jeśli na balkonie zostanie znaleziony martwy ptak, to powierzchnię tę trzeba zdezynfekować. Koniecznie używając gumowych rękawic ochronnych

  wot russkaja filozofija- choroba niegroźna dla ludzi ale unikać zarazków jak ognia.

  Czasy się zmieniają, ustrój niby też ale mentalność wciąż ta sama.

 • pol_silver

  Oceniono 55 razy 9

  to przez homoseksualistów, zarazili gołębie zboczeniem bladzie, teraz "lecą" na ludzi

 • kingstonny

  Oceniono 57 razy 7

  Biedne golebie, radosc dzieci I starszych ludzi, padaja jak muchy a Gazeta umieszcza to w rozdziale DESER?
  Totalny brak smaku.

 • aga.milos

  Oceniono 3 razy 3

  od dawna już wiadomo, że w miastach spaliny utrzymują się się przy ziemi, stad masowe zaczadzenia zwierząt i ich dziwne zachowania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze