Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Jedyny taki w Polsce!

21.04.2011

(fot. muzeum.kolobrzeg.pl)

Na terenie lotniska Kluczewo w okolicach Stargardu archeolodzy odkryli czołg Panzer IV. Na ślad maszyny trafiono dzięki... złomiarzom, zwożących do okolicznych skupów fragmenty gąsienic. Uratowało go Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Po trwającej kilkanaście godzin akcji, wrak zabezpieczono i przewieziono do Rogowa. Po oczyszczeniu zostanie on zrekonstruowany - zachowały się niemal wszystkie elementy pojazdu. Odkrycie przypisywane jest Jarosławowi Żejmo - to on zwrócił uwagę na znajdujące się w skupie fragmenty czołgu.

Panzerkampfwagen IV był w czasie II wojny światowej podstawowym czołgiem Wehrmachtu i Waffen SS. Niemcy zbudowali 8 tys. 472 egzemplarzy PzKpfw.IV. Znaleziony w Kluczewie stalowy potwór to ostatni zbudowany wariant pojazdu oznaczany jako KzKpfw. IV Ausf. J. Na front wysłano 2 tys. 292 czołgi tego typu.

Gdyby nie natychmiastowa reakcja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pojazd trafiłby najpewniej do prywatnej kolekcji gdzieś za granicą. Na szczęście pasjonaci zabytków szybko przystąpili do działania, i dzięki pomocy wielu instytucji i prywatnych firm błyskawicznie wykopali znalezisko.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZABYTKU TECHNIKI WOJSKOWEJ >>

Jest to jedyny tego typu pojazd w Polsce. Po odrestaurowaniu będzie wyjątkowym eksponatem w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego. Więcej na temat odnalezionego Panzerfampfwagen IV można przeczytać na stronach muzeum >>

18 urodziny Strażnika Teksasu: TOP 10 żartów o legendarnym Chucku Norrisie >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Komentarze (12)
Wykopano niemiecki czołg z II wojny światowej. Jedyny taki w Polsce!
Zaloguj się
 • pytajnik102

  Oceniono 1 raz 1

  I oczywiście miał włączone światła!

 • olkuszewski

  Oceniono 1 raz 1

  Panzer IV eksponatem w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego... pff... Tak jak dzidy Zulusów?

 • kapitan.kirk

  0

  @olkuszewskii:
  >>>Panzer IV eksponatem w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego... pff... Tak jak dzidy Zulusów?<<<
  @stach_79:
  >>>Muzeum oręża polskiego??? A od kiedy Panzer IV jest czołgiem oręża polskiego???<<<

  Najpóźniej od marca 1945, kiedy to jeden czołg tego typu - wraz z kilkoma innymi zdobycznymi pojazdami - wszedł na wyposażenie 5 dywizjonu artylerii samobieżnej ("ludowego" WP). Nie można jednak wykluczyć, że wcześniej również Polacy używali doraźnie tego sprzętu, bo podobne rzeczy się zdarzały (np. Strzelcy Karpaccy w Pn. Afryce przez jakiś czas używali kilku zdobycznych Pz.Kpfw. III). A nazwy nie ma się co czepiać - cóż w tym dziwnego, że oprócz oręża polskiego pokazuje się również oręż, z którym Polacy musieli walczyć?

  Pozdrawiam

 • januszz4

  0

  PKV 4 to był jeden z ładniejszych czołgów w historii broni pancernej (jeśli wogóle o czołgach można mówić w tej kategorii). Sadząc ze zdjęć, to odtworzenie czołgu z tych kawałków złomu bedzie troche przypominać próbę odtworzenia ryby z zupy rybnej. No ale nie takie rzeczy udawało się zrekonstruawać, więc może i to się uda. Myślę, że w różnych bagnach jeszcze można odnaleźć wiele takiego sprzętu. Jest tylko kwestia technicznych możliwości wyciągnięcia tego no i kosztów.

 • an_konta

  0

  do dooopy ze szwabskim złomem... Ciekawe czy ma jeszcze resztki polskich niemowląt na gąsienicach?

 • herrporcupine

  0

  Ciekawe czy z nadzieniem w środku...

 • stach_79

  0

  Muzeum oręża polskiego??? A od kiedy Panzer IV jest czołgiem oręża polskiego???

 • mitko32

  0

  "Po odrestaurowaniu będzie wyjątkowym eksponatem w kolekcji Muzeum Oręża Polskiego."

  Dopóki się właściciele nie upomnią o niego..

 • archivario

  0

  Na terenie lotniska Kluczewo w okolicach Stargardu archeolodzy odkryli czołg Panzer IV. Na ślad maszyny trafiono dzięki... złomiarzom,

  To w koncu ,kto ten czolg odkryl?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze