W ramach eksperymentu przez 3 miesiące jadł tylko w McDonaldzie i schudł 17 kilo [ZOBACZ]

06.01.2014
John Cisna przed rozpoczęciem eksperymentu i 90 później (po lewej)

John Cisna przed rozpoczęciem eksperymentu i 90 później (po lewej) (fot. youtube.com)

Czego się nie robi w imię nauki. John Cisna, nauczyciel z Ankeny w stanie Iowa, postanowił sprawdzić na własnej skórze, czy jedzenie w McDonaldzie sprawia, że ludzie tyją. Przez 3 miesiące trwania eksperymentu nie jadł niczego poza jedzeniem serwowanym w słynnym barze szybkiej obsługi. Rezultaty były zadziwiające.

Za punkt wyjścia posłużył mu film ''Super Size Me'', w którym amerykański dokumentalista Morgan Spurlock przez 3 miesiące jadał wyłącznie w restauracjach McDonalds. Wbrew reżyserowi Cisna stwierdził, że stołowanie się w fast foodzie nie musi być groźne dla zdrowia, o ile przestrzega się zaleceń dietetycznych.

W badaniach pomagała mu trójka uczniów. Na podstawie informacji o wartościach odżywczych dostępnych na stronie internetowej McDonalds, układali jego plan żywieniowy na kolejne dni, dbając o to, żeby dieta była bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Przez 90 dni Cisna jadł w barze McDonalds wszystkie trzy posiłki: śniadanie, obiad i kolację, ale przestrzegał dziennego limitu 2000 kalorii i zalecanego spożycia składników odżywczych. Właściciela lokalnej filii McDonalds tak zainteresowały badania prowadzone przez nauczyciela, że pomógł mu w ich przeprowadzeniu. Przez czas trwania eksperymentu posiłki serwowano mu za darmo.

W rozmowie z dziennikarzami Cisna powiedział, że jego posiłki były zróżnicowane. Typowe śniadanie składało się z dwóch burgerów z jajkiem i miski płatków owsianych z syropem klonowym i mlekiem.

To nie było tak, że chodziłem do McDonalds i jadłem tylko sałatki. Zamawiałem też Big Maki, ćwierćfunciaki z serem, desery i lody - powiedział Cisna w rozmowie z telewizją KCCI.

Dodatkowo, podczas eksperymentu Cisna zaczął prowadzić bardziej aktywny tryb życia. Do codziennego harmonogramu wprowadził 45-minutowy spacer.

Chociaż wyniki eksperymentu były widoczne już wcześniej, to gdy po 90 dniach oficjalnie zważono nauczyciela, okazało się, że rezultat badań przeszedł chyba wszystkie oczekiwania. W ciągu trzech miesięcy Cisna schudł prawie 17 kilogramów, a jego cholesterol spadł z 249 do 170.

Swoim eksperymentem Cisna dowiódł, że to nie jedzenie w barach szybkiej obsługi sprawia, że ludzie tyją. Wpływ na to ma fakt, że nie zwracamy uwagi na dzienne spożycie kalorii i rezygnujemy z aktywnego trybu życia.

Wszyscy mamy wybór i to nasze wybory sprawiają, że stajemy się grubi, nie McDonalds - powiedział.

A tak przy okazji, jakbyście jeszcze nie wiedzieli, jesteśmy też na Facebooku >>>

Zobacz także
Komentarze (134)
W ramach eksperymentu przez 3 miesiące jadł tylko w McDonaldzie i schudł 17 kilo [ZOBACZ]
Zaloguj się
 • avatar

  smith-wesson

  Oceniono 391 razy 313

  "ćwierćfuntery z serem" ha ha ha!!!! Kto to wymyślił??? Nie oglądałeś Pulp Fiction? To McRoyal :):):) Jakość tłumaczeń czasem czasem powala mnie.... tym razem na wesoło :)

 • avatar

  ecci000

  Oceniono 267 razy 183

  w takim razie nie mogę sobie wyobrazić jakiego typu produkty były w diecie tego pana przed mcdonaldem..

 • avatar
 • avatar

  vladexpat

  Oceniono 205 razy 159

  Swietny przykład jak zmieniając metodologię można dowieść wszystkiech, czego się chce. Chcemy dowieść ocieplenia klimatu? W Polsce kolejna ciepła zima. Chcemy dowieść czegoś odwrotnego? Proszę bardzo - fala mrozów w USA.
  Ani film "Supersize me" ani opisany w artykule eksperyment nie spełniały warunków eksperymentu naukowego i absolutnie niczego nie dowodzą. Może poza tym, że czytelnicy/widzowie łykają wszystko, byle to odpowiadało ich poglądom na świat.

 • avatar

  koniuwielki

  Oceniono 314 razy 116

  "...schudł 17 kilo..." Kilo – przedrostek wielokrotności jednostki miary o symbolu k oznaczający mnożnik 1000 (tysiąc). Przykładowo symbol "kg" oznacza "tysiąc gramów" czyli "kilogram".
  Ja wiem , że język polski jest trudny. Może obecnemu pokoleniu jest wszystko jedno ale drogi redaktorze - ...schudł 17 KILOGRAMÓW!!

 • avatar
 • avatar

  ptr0

  Oceniono 112 razy 80

  Wcale mnie to nie dziwi... Przecież te porcje są śmiesznie małe!

 • avatar

  recsiu

  Oceniono 203 razy 63

  Zaraz, zaraz. Zdjecie po lewej pokazuje tego pana "przed", po prawej "po" kuracji odchudzajacej. Poza tym głodowe 2000 kalorii dziennie powoduje że chudnie się nawet na pączkowej diecie rodem z Dunkin Donuts (to ramptem 5 paczków dziennie i nic poza tym).

  Problemem żarcia z McDonalds i podobnych nie jest ile się zje, ale kaloryczność porcji w stosunku do ich objętości. Dlatego ludzie jedzą z reguły więcej niż cheesburgera bo to porcja która wypełnia żołądek dziecka. Dorosły człowiek musiałby zjeść 2 big maki albo jednego ale popic to litrem słodzonej coli. Dlatego ludzie tyją przez żarcie w makdonaldzie doktorku. Twój test jest nieobiektywny w stosunku do realiów a wyniki to nic nadzwyczajnego. Zwykłe naciąganie opinii.

 • avatar

  drupal

  Oceniono 66 razy 50

  @vladexpat
  Ale też ten eksperyment nie dowodził, że McDonalds jest zdrowy.

  Co masz przeciwko konkluzji, że decyduje wybór stylu życia i diety a nie jadanie w tej czy innej sieci restauracji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze