Rajskie wyspy? Pozory mylą. TOP 5 naprawdę złych miejsc na wakacje

29.02.2012 12:36
Zdecydowanie nie polecamy wybierać się tam na wakacje.
1 Wyspa Saba Wyspa Saba fot. Wikimedia Commons

Saba, Antyle Holenderskie

Jej nazwa do tej pory kojarzyła nam się głównie z legendarnym psem Ludwika Dorna, teraz to się zmieni. Jakbyście kiedyś wybierali się na Sabę, uważajcie na huragany. W ciągu ostatnich 150 lat nad wyspą przeszło więcej burz niż nad jakimkolwiek innym obszarem globu, wśród nich aż 15 miało trzecią kategorię siły w skali Saffira-Simpsona, a 7 piątą, najwyższą.

2 Próby nuklearne na atolu Bikini Próby nuklearne na atolu Bikini fot. Wikimedia Commons

Bikini, Wyspy Marshalla

Pierwsze skojarzenie - skąpe stroje kąpielowe - nie jest jeszcze takie złe. Drugie jednak może skutecznie zniechęcić potencjalnych turystów. Do 1956 roku W okolicach atolu przeprowadzono około 20 prób jądrowych i pomimo upływającego czasu, wyspa wciąż jest zanieczyszczona. Jakby tego było mało Atol Bikini długo był niezamieszkany, nie uprawiano tam rybołówstwa, co z kolei pozwoliło na spokojne rozmnażanie się wielu gatunkom morskich stworzeń. Post-nuklearne rekiny? To nie może być dobry pomysł.

3 Wyspa Gruinard, na której testowana wąglika Wyspa Gruinard, na której testowana wąglika fot. Wikimedia Commons

Wyspa Gruinard u wybrzeży Szkocji

Zdecydowanie odradzamy wyprawę na tą niepozorną szkocką wysepkę. W czasie II Wojny Światowej rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzał na niej testy broni biologicznej. Jedną z hodowanych tam bakterii była bacillus anthracis szerzej znana jako laseczka wąglika. Co prawda Brytyjczycy w latach osiemdziesiątych przeprowadzili pełne odkażenie wyspy, ale użyli do tego 280 ton formaldehydu, również umiarkowanie przyjemnej substancji.

4 Krokodyle różańcowe Krokodyle różańcowe fot. Wikimedia Commons

Wyspa Ramree u wybrzeży Birmy

Na tej egzotycznej wyspie żyje jedna z największych na świecie kolonii krokodyli różańcowych, które zyskały ponurą sławę w trakcie toczonej w lutym 1945 roku Bitwy o Ramree. Podczas starcia wojsk Japonii i Wielkiej Brytanii oddział 1000 japońskich żołnierzy postanowił wyrwać się z okrążenia i przeprawić przez bagna, starcie z krokodylami miało przeżyć zaledwie 20. To przerażające zdarzenie do dzisiejszego dnia figuruje w Księdze Rekordów Guinessa, jako największa katastrofa humanitarna spowodowana przez zwierzęta.

5 Niebezpieczna Wyspa Niebezpieczna Wyspa fot. Wikimedia Commons

Niebezpieczna Wyspa w archipelagu Czagos

Czyż z taką nazwą można by było nie znaleźć się w tym zestawieniu? Czym zasłużyła na swoje miano? Wody wokół Niebezpiecznej Wyspy najeżone są skałami i mieliznami, przez co bardzo ciężko znaleźć tam miejsce do cumowania. Właśnie przez to pierwsza poważna ekspedycja badawcza dotarła do niej dopiero w 1975 roku.

Komentarze (16)
Rajskie wyspy? Pozory mylą. TOP 5 naprawdę złych miejsc na wakacje
Zaloguj się
 • avatar

  sieniava11

  Oceniono 24 razy 14

  artykuł z dupy ... :(((

 • avatar

  bijelodugme

  Oceniono 11 razy 11

  Co poradzić, że komuś imię Saba kojarzy się bardziej z psem Dorna, aniżeli z psem z powieści Sienkiewicza, "W pustyni i w puszczy", cóż... Po takim wstępie już się odechciewa dalszego klikania na slajdy...

 • avatar

  zewszad_i_znikad

  Oceniono 10 razy 10

  Owszem, ciekawie się dowiedzieć np. o Ramree, ale i tak trudno ten produkt nazwać artykułem. Parę zdań na krzyż, zdjęcia, forma "pokazu przeźroczy", żeby mniej się rzucało w oczy, jak bardzo tego mało... Tak oto upada dziennikarstwo.

 • avatar

  mama_myszkina

  Oceniono 7 razy 5

  Ciekawe, że dokładnie to samo czytałam jakieś dwa tygodnie temu na zagranicznym serwisie! WSTYD i do tego tłumaczenie jak z podstawówki!

 • avatar

  zydcyklistakomunista

  Oceniono 7 razy 3

  Katastrofa humanitarna... Błehehehe, to co, te krokodyle wstrzymały dostawy żywności z ONZ, czy co? Ja p...lę, kto to tłumaczył....

 • avatar

  calidris

  Oceniono 2 razy 2

  Nie "bacillus anthracis" tylko Bacillus! Nazwy rodzajowe z dużej litery

 • avatar

  tschort

  Oceniono 2 razy 2

  Oprócz Szkocji wszędzi tam chętnie bym pojechał. Nawet na te bagna gdzie Japończycy dali się zjadać za cesarza.

 • avatar

  biedronka7112

  Oceniono 1 raz 1

  Czagos czy też Chagos...
  Obejrzałam dokument o ludności tych wysp, przesiedlonej w latach 70tych na Seszele i Mauritius, żeby na Chagos można było utworzyć bazy wojskowe.
  Wstrząsające.

 • avatar

  krab1200

  Oceniono 1 raz 1

  Jedno z gorszych miejsc na wakacje to transylwański las Hoia Baciu: infra.org.pl/wiat-tajemnic/strefy-anomalne/748-rumunia-las-hoia-baciu-rumuski-trojkt-bermudzki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX