10 najbogatszych ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Billa Gatesa nie ma na liście

RedK
19.10.2012
A A A
fot. Wikimedia Commons

fot. Wikimedia Commons (fot. Wikimedia Commons)

Kto był najbogatszym człowiekiem w historii świata? To pytanie, na które bardzo trudno odpowiedzieć. Wartość pieniądza zmieniała się na przestrzeni dziejów. Serwis Celebrity Net Worth podjął jednak próbę oszacowania tego, kto był największym krezusem wszech czasów. Oto pierwsza dziesiątka rekordowych bogaczy.
Zobacz zdjęcia (10)

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (91)
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  hildark

  Oceniono 154 razy 150

  Błąd w tekście!! Mikołaja II nie "zmiotła" z tronu rewolucja październikowa. Gdy bolszewicy przejmowali władzę, Mikołaj II był już tylko obywatelem Mikołajem Romanowem. Car abdykował w wyniku rewolucji lutowej!!

 • avatar

  naprawdetrzezwy

  Oceniono 152 razy 146

  Przycięte i scalone:

  10. Cornelius Vanderbilt. Podstawy swojej fortuny zbudował dzięki produkcji łodzi parowych, jednak multimiliarderem został dopiero mając 70 lat, dzięki celnym inwestycjom w budowę sieci kolejowej w Ameryce Północnej. Zmarł w 1877 roku, mając 82 lata. Jego majątek wynosił wtedy 105 milionów ówczesnych dolarów. Obecnie wycenia się go na 185 mld $.

  9. Henry Ford. Dzięki linii produkcyjnej i racjonalizacji pracy, tuż przed śmiercią w 1947 roku posiadał majątek równoważny 199 miliardom obecnych dolarów. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie Ford zmienił oblicze ten kraj w motoryzacyjną potęgę.

  8. Muammar Kaddafi. Fortuna zabitego w 2011 roku dyktatora Libii została oszacowana na 200 miliardów dolarów. Po jego śmierci przejęto majątek wart 70 miliardów dolarów, rozlokowany m.in. w złocie, kontach bankowych i drogich nieruchomościach.

  7. Wilhelm Zdobywca. Dzięki swoim wyprawom militarnym uzbierał majątek, który historycy szacują na 229,5 miliarda dolarów z 2012 roku. Większość z tego stanowiła ziemia, metale szlachetne i klejnoty.

  6. Mir Osman Ali Khan, ostatni władca Hajdarabadu. Państwo to zostało w 1948 roku wchłonięte przez swojego sąsiada - Indie. Jednak zanim to nastąpiło, Mir Osman zebrał ponad 100 milionów dolarów w złocie, 400 milionów dolarów w kamieniach szlachetnych i 50 rolls royce'ów. Jego majątek obecnie byłby wart ok. 230 miliardów dolarów.

  5. Car Mikołaj II. W 1916 r. jego majątek wyceniono na 900 milionów dolarów - uwzględniając inflację, obecnie byłby wart 300 mld dolarów.

  4. Andrew Carnegie zbił fortunę na sprzedaży swojej firmy - Carnegie Steel Company. JP Morgan zapłaciło za nią w 1901 roku aż 480 milionów dolarów. Obecnie można to przeliczyć na 310 miliardów. Po transakcji Carnegie wycofał się z biznesu i wydawał swoją fortunę na cele charytatywne.

  3. John D. Rockefeller - w momencie swojej śmierci w 1937 roku dysponował majątkiem wartym 340 miliardów dolarów z 2012 roku. Jego spółka Standard Oil niemal całkowicie zdominowała wydobycie i przetwórstwo ropy naftowej w USA. Rząd Stanów Zjednoczonych zmusił Rockefellera do podzielenia firmy by zlikwidować monopol.

  2. Rotschildowie są obecnie najbogatszą rodzinę na Ziemi. Ich majątek to co najmniej 350 miliardów dolarów, choć ciężko go dokładnie oszacować. Niektórzy zakładają, że pod ich kontrolą (choć nie w ich posiadaniu) znajduje się ponad bilion dolarów.

  1. Mansa Musa I rządził Imperium Mali od 1312 do 1337 roku. Imponujący majątek zgromadził dzięki temu, że jego państwo pokrywało ponad połowę światowego zapotrzebowania na sól i złoto. Musa wydawał swoją fortunę na budowę imponujących meczetów. Do historii przeszła jego pielgrzymka do Mekki, podczas której wydał ze swoją świtą tyle złota, że spowodował trwającą 20 lat inflację. Cała fortuna Mansy Musy została roztrwoniona przez jego wnuki.

 • avatar

  wessling

  Oceniono 44 razy 40

  Obawiam się ze wskutek szeregu przykrych okoliczności zostałem jednym z dziesięciu najbiedniejszych ludzi jacy kiedykolwiek żyli na Ziemi.
  I nie jestem z tego dumny.
  Z drugiej jednak strony mam to, czego Muammar Kaddafi nie dal rady kupić za swoje 200 mld. - żyję i mogę sobie spokojnie wypisywać banialuki na forum.
  Z tego punktu widzenia ów artykuł jest w najwyższym stopniu... budujący.
  :)

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  elucidator

  Oceniono 10 razy 10

  Nie powielajmy komunistycznej mitologii. Mikolaj II nie byl zmieciony podczas rewolucji pazdziernikowej, a pol roku wczesniej, podczas _prawdziwej_ rewolujcji w Rosji - rewolucji lutowej. Tzw. "rewolucja pazdziernikowa" nie byla rewolucja a bolszewickim zamachem stanu przeciwko rzadowi wybranemu w demokratycznych wyborach po obaleniu caratu i abdykacji Mikolaja II w lutym (marcu) 1917.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX