fot. Deser.gazeta.pl

Podziel się

Codziennie używamy powiedzeń, które doskonale rozumiemy, choć zwykle nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Językoznawcom udało się jednak zbadać korzenie wielu z nich. Okazuje się, że mogą być one naprawdę zaskakujące...

Skąd się wzięło określenie ''Na szarym końcu''?

Podczas szlacheckich biesiad przy stole panowała ściśle ustalona hierarchia. Najdostojniejsi goście w szykownych, zwykle czerwonych strojach, zajmowali najlepsze miejsca na przedzie stołu. Barwnik do uzyskania czerwonego koloru był bardzo drogi, a więc na tak wytworne szaty stać było tylko zamożną szlachtę. Dalej, na końcu stołu, siedzieli biedniejsi szlachcice, w niezbyt imponujących żupanach, wykonanych m.in. z szarej, niefarbowanej wełny.

Jest też jednak i drugie prawdopodobne wyjaśnienie pochodzenia tego określenia - również związane z ceną barwników. ''Szarym końcem'' określano krańce stołu, przy których siedzieli najdalsi członkowie rodziny i osoby najbiedniejsze. Tym razem jednak szarość wiązała się z kolorem obrusów - im bardziej kolorowe i wytworne, tym bliżej środka stołu je kładziono, tam, gdzie siedziała głowa rodziny. A że stoły przykrywano wieloma obrusami, na same końce zostawiano te najmarniejsze pod względem jakości - czyli szare płótno.

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (22)
Filip z konopi, Zabłocki na mydle i nocny marek. Wszyscy używamy tych 20 powiedzeń, ale skąd się wzięły?
Zaloguj się
 • avatar

  frodozbagien

  Oceniono 14 razy 12

  "filip z konopi" - wiele nauczycielek jęz. polskiego poprawiało tego filipa na Filipa, a na końcu wyrażenia kazała pisać "ii". Uczeń - bez szans, bo niechby zwrócił uwagę :(

 • avatar

  frajtak

  Oceniono 7 razy 7

  'siego' oznaczało nie następnego, ale tego... to dopełniacz zaimka wskazującego 'sien'.. "do siego roku' czyli 'do tego roku'. Życzenia te dawni Polacy składali sobie W WIGILIĘ i oznaczały: "życzę ci doczekania do tego roku", czyli tego, który ma się rozpocząć parę dni po Bożym Narodzeniu. Sien rok - ten rok, sia dziewczyna - ta dziewczyna... sie lato - to lato (z połączenia tych dwóch słów powstało używane czasem i dziś latoś - czyli tego lata!)

 • avatar

  smarekdarek

  Oceniono 8 razy 6

  Kiedyś czytałem, że powiedzenie "pal sześć" pochodzi od przekleństwa "pal go piekło", lub "pal go diabeł". Zabobonni ludzie nie chcieli wymawiać słowa piekło i diabeł, a że słowa mają po sześć liter, taki już skrót myślowy stosowali.

 • avatar

  rskosk01

  Oceniono 6 razy 6

  A gdzie tłumaczenie "Pierwsze koty za płoty"?

 • avatar

  dumacz

  Oceniono 5 razy 5

  ,,udawać Greka'' pochodzi z czasów prześladowania Żydów w Bizancjum, kiedy niektórzy podówczas udawali właśnie Greków

 • avatar

  darek183

  Oceniono 8 razy 4

  Filip z Konopii to był poseł na Sejm Wielki 1788-1792, który swoim wystąpieniem wzbudził powszechny śmiech. Tak pisze Wirydianna Fiszerowa w swoich Pamiętnikach 1761-1826.

 • avatar

  arek_2006

  Oceniono 3 razy 3

  Od sasa do lasa - wg dr Klosinskiej to nie ma zwiazku z nazwiskami, a z polowaniem. Uzywano go wczesniej niz Leszczynski zaistnial w historii.

 • avatar
 • avatar

  matadore1

  Oceniono 3 razy 1

  "Mirosława Bańki" - do szkoły, pismaku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze