Znalazł 6,5 tysiąca starych polskich złotych. Został bogaty przez pomyłkę urzędników

29.08.2017 10:02
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

Jego żona nudziła się w szpitalu i poprosiła, żeby przyniósł jej stare zeszyty z wierszami, które pisała za młodu. W środku znalazł ''skarb''.

Pewnego Białorusina spotkała niezwykła przygoda. 

Kiedy jego żona trafiła do szpitala, poprosiła go o notesy, w których niegdyś zapisywała swoje wiersze. Mąż odszukał je w domu teściowej, a pomiędzy ich stronami odkrył też sowieckie ruble, ukraińskie hrywny i banknoty o nominałach 500, 1000 i 5000 podpisane „Narodowy Bank Polski”. Zapomniał jednak o nich na jakiś czas.

Przypomniał sobie o walucie przy okazji wizyty w Homlu, gdzie udał się do oddziału banku. Tam otrzymał od kasjerów niebotyczną sumę 3 tysięcy nowych białoruskich rubli. Pracownicy banku bowiem przez pomyłkę wypłacili mu równowartość 6,5 tysiąca nowych polskich złotych.

Zadziwiony niespodziewanym uśmiechem fortuny szczęśliwiec, postanowił się podzielić swoim bogactwem.

Żonie kupił kanapę i używaną lodówkę, córce ofiarował 100 rubli, a teściowej 100 ze 160 funtów szterlingów, które nabył. Oprócz tego wszystkim ludziom ze swojego bloku oddał dłużne im pieniądze i opłacił rachunek za usługi komunalne. Do tego zaserwował swoim przyjaciołom biesiady z najdroższymi dostępnymi alkoholami. Jak relacjonuje za homilską policją Belsat, wydatków dokładnie jednak nie śledził.

Nie wszystkie pieniądze rozeszły się jednak w tak rozrywkowych celach. Mężczyzna również opłacił nimi terapię alkoholizmu przez hipnozę.

Nic co dobre jednak nie trwa wiecznie. Pewnego dnia zapukała do jego drzwi milicja. Ponoć był bardzo zdziwiony, kiedy usłyszał, że zrobił coś nielegalnego. Przecież pieniądze zaniósł do banku. Jak twierdzi, nigdy wcześniej nie widział polskiej waluty. Zeznawał, że nie miał pojęcia o denominacji - podobnie jak pracownicy banku, którzy banknoty sprawdzali, zanim je wymienili. 

Jak się później okazało, złotówki, które wymienił, były pamiątkami rodzinnymi z wycieczek do Polski w latach 90. Policja nie dziwi się jego postępowaniu, nie możne mu też udowodnić przestępczych zamiarów. Fortunę jednak będzie musiał zwrócić. 

A TERAZ ZOBACZ:

70-latek za wszelką cenę chciał uwolnić się od żony. Więc napadł na bank

70-latek za wszelką cenę chciał uwolnić się od żony. Więc napadł na bank

Rozpoznasz banknoty z naszego dzieciństwa bez nominałów?
1/13Na początek coś prostego. Jaki nominał miał ten zielony banknot?
Zobacz także
Komentarze (105)
Znalazł 6,5 tysiąca starych polskich złotych. Został bogaty przez pomyłkę urzędników
Zaloguj się
 • zapalony.strazak

  Oceniono 179 razy 157

  "Fortunę jednak będzie musiał zwrócić."

  Z jakiej racji ma oddawać? Pocałujta misia w d... Facet działał w dobrej wierze, z winy banku został narażony na problemy, będzie teraz musiał stawać na głowie, żeby zdobyć pieniądze, które już wydał i oddać je bankowi, wyjątkowe sku*wysyństwo i bezczelność.

 • icywind90

  Oceniono 66 razy 56

  Bank święta krowa a obywatel ma się zadłużyć i w zębach pieniądze przynieść. Pomylili się to niech się pogodzą ze stratą, dla banku to nie majątek.

 • enjoysilence

  Oceniono 55 razy 47

  No żałosne to jest, żeby przez niekompetencję pracowników banku facet ponosił winę. Ja pierd.. no trzeba pilnować siebie bo debile niedouczone na tym świecie, trzeba myśleć za fachowców bo potem przez durni ma się przeje... jak już tak cisną na tego biednego gościa co nic nie zawinił, to niech przy okazji zwolnią tego patałacha, przez którego gość ma przewalone.

 • ebom

  Oceniono 40 razy 32

  6,5 tys. zł to ładna sumka, ale, na Boga, nawet na Białorusi to nie jest "fortuna" :/

 • horatio_valor

  Oceniono 31 razy 27

  Dlaczego ON ma zwracać?! Nie zrobił nic złego, to raczej urzędnik w banku nie dopełnił swoich obowiązków, polegających na znajomości walut, którymi obraca.

 • koenzymq10

  Oceniono 30 razy 26

  jak zawsze,pomyliły sie bankó...,a oddawac musi klient. nie wiem z jakiej paki.

 • thrak401

  Oceniono 27 razy 23

  Został bogaty? Chyba stał się bogaty, ewentualnie wzbogacił się. Kto to pisze?

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 20

  Ale by były jaja gdyby wymienił banknoty milionowe :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze