Samolot pasażerski wystartował w niemal pionowej pozycji

Pilot tego samolotu pasażerskiego naprawdę się wykazał. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy. To już nie wygląda na start samolotu, a raczej rakiety.

Widzieliście pewnie już nie raz jak startuje samolot. Zazwyczaj powoli i stopniowo wchodzi na odpowiednio wysoki pułap. Jednak jak się okazuje, nie zawsze jest to konieczne.

W trakcie próbnego lotu na pokazie lotniczym w Farnborough w Anglii pilot pasażerskiego samolotu postawił go niemal w pionie.

Wykonał manewr pionowego wznoszenia, który oglądać można prawie wyłącznie przy okazji takich wydarzeń. Zazwyczaj robi się go myśliwcami. Tym razem jednak zrobiono go dużo większym, pasażerskim Boeingiem 787-9 Dreamlinerem. Spokojnie, bez ludzi na pokładzie.

Poderwanie z ziemi kilkuset ton stali wymaga od pilota nie tylko wiedzy, ale też bardzo specyficznych umiejętności. Nauka latania wymaga czasu oraz mnóstwa praktyki. Jak wiadomo wszystkim kierowcom - im większe doświadczenie, tym łatwiej uniknąć wypadku. Tak samo jest właśnie w wypadku pilotów. Takie umiejętności przydają się zwłaszcza kiedy ma się do czynienia z tak dużym, jak Dreamliner samolotem. 

Quiz z wiedzy o PRL dla długodystansowców - średnia 76/100
1/100Reksio 'pochodził' z:
Zobacz także
Komentarze (109)
Samolot pasażerski wystartował w niemal pionowej pozycji
Zaloguj się
 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 201 razy 149

  No dobra, na liście najidiotyczniej napisanych tekstów na GW w ostatnich tygodniach ten zajmuje wysokie miejsce.

 • miqlec

  Oceniono 64 razy 46

  Gdyby kamera była z boku, to nagle okazałoby się, że ten start był całkiem zwyczajny...

 • nicniemogetusk

  Oceniono 55 razy 35

  Idiota roku - autor tego artykulu. Gratuluje !

 • hiszpan25

  Oceniono 40 razy 30

  Poderwanie z ziemi kilku ton stali wymaga od pilota nie tylko wiedzy, ale też bardzo specyficznych umiejętności. - co za idiota to pisal?! kilku ton stali? masa startowa 787 to bagatela: 165 000 kg – 245 000 kg (zależy od wersji). Samolot zbudowany jest glownie z kompozytow. Kompozyty stanowią 50% ciężaru samolotu (80% objętości materiałów), w tym wykorzystano głównie tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem węglowym (CFRP)[2], 20% to aluminium, 15% tytan, 10% stal, 5% inne materiały[3].
  No i na koniec: aby samolot mogl sie znosic pionowo sila ciagu silnikow musi byc wieksza od masy a tak w przypadku 787 nie jest. 787-9 ma 2 silniki GE GEnx lub RR Trent 1000 co daje ciag 2x 255,3 - 321,6 kN dla GE lub 2x 227 kN - 346 kN dla RR czyli maxymalnie 692kN przy masie minimum 165000kgx9.81N/kg czyli 1618.65kN
  Nie ma opcji aby ten samolot wznosil sie pionowo!!! Z tego co wiem ten typ samolotu ma ogranicznik kata wznoszenia 30 stopni.

  dane za wiki I danymi producenta.

 • mario.wario

  Oceniono 51 razy 27

  "Poderwanie z ziemi kilku ton stali wymaga od pilota nie tylko wiedzy"

  "Kilku ton"???
  Dreamliner waży ponad 100 ton!
  Tak ciężko sprawdzić?

  Takie starty to totalna głupota. Na youtubie jest kilka filmów, gdzie przeszarżowali podczas pokazów i "wyciągnęli" za bardzo tracąc siłe nośną.
  tutaj macie wystallowanego boeinga:
  www.youtube.com/watch?v=4Z7GkV5DqOI

 • finli

  Oceniono 27 razy 23

  Startuje stromo, ale nie pionowo. Błąd w ocenie wynika z perspektywy z jakiej kręcony jest film...

 • mr.powers

  Oceniono 25 razy 17

  ...poderwanie kilku ton stali... Naprawde? Max masa startowa to ok 230 000 kg, wiec na pusto, tylko z zaloga i paliwem, wazy tylko k i l k a ton?

 • pamejudd

  Oceniono 27 razy 17

  News z 2014...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze