Pokazali, jak wyglądało świadectwo Einsteina. Wcale nie był takim idealnym uczniem

Albert Einstein

Albert Einstein (fot. Orren Jack Turner, Princeton| Domena Publiczna | The Nobel Prize | Twitter |)

Fundacja Nobla pokazała skan świadectwa maturalnego Alberta Einsteina z 1896 roku.

Wydawać by się mogło, że ktoś kto jest bezdyskusyjnie nazywany naukowym geniuszem, miał same najlepsze oceny w szkole. A na pewno można podejrzewać, że kto jak kto, ale Albert Einstein nie miał żadnych problemów z nauką. Tymczasem sprawy miały się trochę inaczej. 

Fundacja Nobla pokazała skan świadectwa maturalnego najsłynniejszego fizyka świata. Einstein miał wtedy 17 lat i... definitywne trudności w nauce języka francuskiego. Można obejrzeć jakie dostał oceny z różnych przedmiotów i wbrew pozorom nie ma tam samych 6!

Spójrzcie sami:

W tej skali ocen ''1'' jest oceną najgorszą, a ''6'' najlepszą. Choć na świadectwie Einsteina widnieje szereg ''6'' z nauk ścisłych, to warto odnotować, że dostał także ''3'' z francuskiego i trzy ''4'': z geografii, z rysunku i rysunku technicznego. Gdyby więc jacyś rodzice mieli kiedyś pretensje, że ich dzieci nie mają samych ''5'', można im śmiało pokazać ten dokument na dowód, że to wcale nie jest konieczne w życiu, by osiągnąć sukces.

Co ciekawe, Albert Einstein rok wcześniej zdawał na Politechnikę w Zurychu, ale nie dostał się tam mimo doskonałych not z przedmiotów leżących w polu nauk ścisłych. Jego wyniki z przedmiotów lingwistycznych i historycznych były niewystarczające. Przez następny rok nadrabiał braki programowe w liceum w Aargau. Dowody tej pracy widać na powyższym świadectwie.

Pan Ireneusz nauczy Cię zaraz tabliczki mnożenia w 3 minuty! Ma na to kapitalny sposób

Kiedyś codzienność, a dzisiaj to już wspomnienia. Pamiętasz te absurdy PRL-u?
1/12Który dzień został ustanowiony dniem bezmięsnym?
Zobacz także
Komentarze (32)
Pokazali, jak wyglądało świadectwo Einsteina. Wcale nie był takim idealnym uczniem
Zaloguj się
 • parazyd

  Oceniono 17 razy 15

  "Wcale nie był takim idealnym uczniem"
  Wiadomo. Zresztą, co to za cel życiowy - przypodobać się jakiejś paniusi.
  Ale nie był też "głąbem z matmy" jak niesie legenda miejska - jedna z milionów bzdur jakich pełno w internecie.

 • matrel

  Oceniono 12 razy 12

  Średnia 5,0 to słabo?

 • petrucchio

  Oceniono 14 razy 12

  Bardzo dobre stopnie. Szóstki z fizyki i przedmiotów matematycznych (czyli ze wszystkiego, co go naprawdę interesowało), a do tego z historii. Francuski mu trochę nie pasował. A co szanowni państwo mieli z francuskiego?

 • jxl82

  Oceniono 18 razy 12

  Niech pokażą świadectwo Kaczyńskiego kiedy nie zdał z 10 do 11 klasy i dalej przepchnął go kacyk z PZPR-u. Jak tatuś musiał być zasłużony dla Systemu że od najmłodszych lat Jaruś czerpał korzyści?

 • jxl82

  Oceniono 26 razy 12

  A z Religii ?

 • e_gregor2

  Oceniono 10 razy 10

  Wszyscy mówią, że był słabym uczniem a to świadectwo temu przeczy. Kiedyś w szkołach poziom był inny i wymagano znacznie więcej

 • r0ger

  Oceniono 11 razy 9

  Nie ma oceny z religii. To stwarza okazję do powołania speckomisji z Suskim na czele, która przedstawi raport z sentencją, że Nobla trzeba odebrać, bo został przyznany niesłusznie przez przodka Tuska. Wystarczy przesłuchać Maxa Plancka i Curie-Skłodowską, ale dla Suskiego to nie problem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze