Zauważyliście, że na polskich monetach orzełek ''trzyma'' coś w szponach? Sprawdziliśmy, co to

Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na to, ze obok szponów orzełka na awersie polskich monet jest maleńki znaczek? Wiemy co to takiego.

Czy przyglądaliście się kiedyś polskim monetom? Wszyscy wiemy mniej więcej jak wyglądają, a jednak jest na nich coś, co mogło umknąć uwadze niejednego z nas.

To drobny, ledwo dostrzegalny szczegół na awersie. Jeśli dokładnie obejrzymy sobie ''orzełka'', okaże się, że ''trzyma'' on coś w szponach. Co to takiego?

Znak mennicy na monecieZnak mennicy na monecie Fot. Henryk Żychowski | Wikipedia | CC BY 3.0. |

Ten mały, ledwo dostrzegalny znaczek to nic innego jak ''podpis'' mennicy, w której moneta została wybita. I tak na tych używanych dziś widnieją połączone ze sobą dwie literki: ''m'' i umieszczone tuż pod nim ''w''. Dlaczego one? 

To znak Mennicy Polskiej, dawnej Mennicy Warszawskiej, której litery ''m'' i ''w'' są po prostu inicjałami. Jeśli znajdują się na monecie, oznacza to, że ta wyprodukowana została przy zachowaniu wszelkich, wysokich standardów jakości. 

I jeszcze jedno. Wielu z nas błędnie twierdzi, że strona z ''orzełkiem'' na polskich monetach jest jej rewersem. Dzieje się tak, ponieważ  to nominał jest dla przeciętnego posiadacza monety najważniejszy. Prawda jest jednak taka, że awers, czyli strona główna, to ta, która się nigdy nie zmienia. W polskich złotówkach jest to oczywiście wybite w monecie godło, czyli orzeł.    

Astronauta zmoczył wodą ręcznik. Niby zwykła czynność, ale wykonana w kosmosie, wygląda jak magia

Komentarze (34)
Zauważyliście, że na polskich monetach orzełek ''trzyma'' coś w szponach? Sprawdziliśmy, co to
Zaloguj się
 • mjas3

  Oceniono 29 razy 25

  Ja Nie wiedzialam. Slow down ludziska! Moze byloby troche inaczej nad Wisla gdybyscie Nie wykorzystywali byle okazji aby zademonstrowac swoja wyzszosc.

 • magda_lenamg

  Oceniono 27 razy 15

  MW nie inicjał a monogram.

 • Google mnie wkurza

  Oceniono 77 razy 13

  Co za kretynizmy. Awers - to nie strona, "która się nie zmienia" (ostatnio zresztą się zmieniła), lecz strona, na której widnieje emitent monety - w tym przypadku Rzeczpospolita Polska. Gdyby nazwa kraju była na stronie z nominałem, to ta strona byłaby awersem, mimo zmiennego nominału.

  No i naprawdę... dopiero odkryliście to "MW" w szponach orła? Gratuluję. Rozumiem, że trwa euforia, szczenięca radość? Ale jednak niekoniecznie trzeba wszystkim pokazywać, jak mało spostrzegawczy jesteście. To nie jest powód do dumy.

 • miroslaw.apanel

  Oceniono 26 razy 8

  Łatwo był w PRLu zrobić mały psikus , który był nietrudny, w napisie na banknotach : ,,BILETY NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO SĄ ŚRODKIEM PŁATNICZYM W POLSCE'' wystarczyło po zgięciu banknotu zakryć słowa ,, Środkiem płat'' a sens był następujący: ,, BILETY NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO SĄ (-) NICZYM W POLSCE''

 • kiker1

  Oceniono 24 razy 4

  Czekam na artykuł:
  "Zauważyliście, że nad tytułem książki na okładce często figuruje jakieś imię i nazwisko? Wyjaśniamy, o co chodzi!"
  "Zauważyliście, że na wielu towarach znajduje się napis: "Made in Poland"? Wyjaśniamy, o co chodzi!"

 • mrdallas

  Oceniono 10 razy 2

  Jakby jeszcze napisali, że w nowo wypuszczanych do obiegu monetach zmieniło się umiejscowienie zarówno orła (niecentralnie) jak i (co ważniejsze dla tego artykułu) rzeczonego znaczka mennicy (pod drugą nogą) to posądziłbym autora o jakieś zadatki na profesjonalistę. Ale jest jak zwykle...

 • tg64

  Oceniono 22 razy 2

  Ale odkrycie. Każdy zbieracz monet to wie bo zdarzały się w jednym roku 2 wersje: 1 z MW a druga bez bo była bita za granicą.

 • adin_null_adin

  Oceniono 1 raz 1

  MW? 88? BB?
  Popękane tablice z góry Synaj?

 • gadolinn

  Oceniono 2 razy 0

  ale te czerskie sa bystre - takie male cos zauwazyc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX